Będę siostrą! Będę bratem!

Będę siostrą! Będę bratem!
Narodziny nowego członka rodziny są niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla rodziców, ale także dla jego rodzeństwa, zwłaszcza, jeśli do tej pory dziecko było jedynakiem.
Oprócz radości i ekscytacji narodziny maluszka wywołują w rodzinie całą gamę innych emocji. Rodzice często martwią się o to, jak pogodzą nowe obowiązki związane z opieką nad noworodkiem z tymi, które mają obecnie. Źródłem ich niepokoju może być także reakcja starszego rodzeństwa na przyjście na świat brata lub siostry. Warto podkreślić, że dla dziecka, które do tej pory całą uwagę rodziców skupiało na sobie, pojawienie się maleństwa w domu będzie wielką zmianą, z którą bez wsparcia rodziców trudno będzie mu sobie poradzić.
Jak można przygotować dziecko na pojawienie się nowego członka rodziny?
Najważniejsze jest poinformowanie dziecka o ciąży i rozmowa na ten temat. Nie warto ukrywać przed nim tego faktu, ponieważ prędzej czy później zauważy, że nadchodzą jakieś zmiany. Można wyjaśnić dziecku, jak zmieni się dotychczasowe życie (np. siostrzyczka lub braciszek na początku będą płakać w nocy lub że przez pierwsze miesiące dziecko do przedszkola odprowadzać będzie babcia). Wcześniejsza rozmowa na ten temat pozwoli dziecku stopniowo oswoić się z nadchodzącymi zmianami, dzięki czemu później nowa sytuacja będzie dla niego łatwiejsza do zaakceptowania.
Warto również wyrażać swoje uczucia do dziecka tak często jak dotychczas lub nawet częściej. Po narodzinach rodzeństwa dziecko od razu zauważy, że uwaga rodziców nie jest skupiona tylko na nim, ale w dużej mierze przeniesiona została na młodszą siostrzyczkę lub braciszka. Może to stać się źródłem zazdrości i niechęci w stosunku do maluszka. Dlatego tak ważne jest nieustanne podkreślanie przez rodziców, że kochają dziecko tak samo mocno, jak przed pojawieniem się rodzeństwa i jest ono dla nich tak samo wyjątkowe i nie do zastąpienia przez nowo narodzony członek rodziny. Mimo nowych obowiązków, dobrze aby rodzice znaleźli czas, który będą mogli poświęcić
w 100% na aktywności podejmowane tylko ze starszym dzieckiem. Pozwoli mu to czuć się wciąż ważnym członkiem rodziny, który również zasługuje na uwagę.
W oswajaniu dziecka z narodzinami rodzeństwa pomocne może być również angażowanie go w opiekę nad maluszkiem. Warto podkreślać, jak ważną rolą jest rola starszego brata lub siostry. Należy jednak być przy tym ostrożnym, by nie przytłoczyć dziecka nadmiarem nowych obowiązków, a jedynie pozwolić mu poczuć się potrzebnym.
Po narodzinach nowego członka rodziny u starszego dziecka mogą pojawić się pewne zachowania nie do zaakceptowania, jak złość, agresja słowna, płacz, czy zachowania nieadekwatne do wieku. Rodzice powinni być przygotowani, m.in. na podejmowanie przez nie dziecinnych aktywności czy pojawienie się oznak nie przestrzegania dotychczas ustalonych zasad. Warto pamiętać, że jeśli takie zachowania wcześniej nie miały miejsca, najprawdopodobniej jest to próba zwrócenia na siebie uwagi rodziców, którzy mogą być pochłonięci opieką nad młodszym bratem lub siostrą.

Dziecko potrzebuje czasu, by oswoić się z nową, trudną dla niego sytuacją. Zadanie to jednak z pewnością ułatwi mu poczucie bycia kochanym i ważnym – dlatego, drodzy rodzice, do dzieła! Po narodzinach nowego członka rodziny pamiętajcie, że na Waszą uwagę i miłość czeka też jego dumny starszy brat lub kochająca starsza siostra. Powodzenia! 

Patrycja Serkowska

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Emocje jak sen.

Samoregulacja – z czym to się je?

Emocje rozwijają się razem z dziećmi.