JAK POPRAWNIE SIEDZIEĆ PRACUJĄC PRZED KOMPUTEREM


Coraz więcej naszego czasu spędzamy siedząc.
 Najczęściej wynika to z zawodu, który wykonujemy. Jako, że nasze stawy nie są przystosowane do długotrwałego przebywania w nadmiernym zgięciu ważne jest aby zadbać o ergonomię pracy. Gdy nie odczuwamy żadnego bólu czy dyskomfortu łatwo zapominamy o potrzebach ciała. Na stan kręgosłupa, mięśni czy stawów pracujemy cały czas. Zarówno siedząc, chodząc, uprawiając sport czy śpiąc. Większość dnia spędzamy w pracy dlatego postaram się pokazać jak odpowiednio dostosować otoczenia aby zmniejszyć skutki przebywania w pozycji siedzącej.


Przede wszystkim należy robić w ciągu pracy przerwy co godzinę, aby chociaż trochę rozruszać nasz organizm. Najczęściej nie ma możliwości wykonania całego zestawu ćwiczeń. Wystarczy parę skłonów, przysiadów by dotlenić nasze ciało. Jest to ważne nie tylko dla kręgosłupa ale naszego mózgu. Dając mu chwilę odpoczynku i dostarczając endorfin wydzielanych podczas wysiłku zwiększymy efektywność pracy i pobudzimy kreatywność.
Równie ważne jest stanowisko naszej pracy. Trzeba zadbać o dobranie odpowiedniego krzesła ani zbyt twardego ani za miękkiego. Najlepiej gdy jest ono regulowane tak, aby dostosować je do naszego wzrostu i biurka, przy którym pracujemy. Nasz kręgosłup posiada fizjologiczne wygięcia, dzięki którym w momencie działania grawitacji daje on odpowiednia stabilizację i amortyzację dla ciała. Gdy dochodzi do zaburzeń w jego budowie pojawiają się zmiany w innych układach naszego organizmu. Dyskopatie, zespoły bólowe, bóle bioder i kolan mogą być efektem nieodpowiedniego i długotrwałego siedzenia. Oto kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować przy tworzeniu stanowiska pracy:
  1. Wysokość krzesła powinna być ustawiona tak, aby stawy biodrowe oraz kolanowe znajdowały się w kącie prostym. Dodatkowo krzesło powinno dopasować się do kręgosłupa w odcinku lędźwiowym tworząc wypukłość (pozwoli to zachować naturalne wygięcie kręgosłupa). Powinno posiadać podłokietniki aby łokcie podczas pracy znajdował się w kącie prostym. Wskazane jest delikatnie odchylić plecy do tyłu co zmniejszy ciśnienie w krążkach międzykręgowych odcinka lędźwiowego.
  2. Wysokość blatu powinna dostosowana być do naszego wzrostu. Dolna krawędź biurka znajduje się w okolicy kolców biodrowych.
  3. Monitory powinien znajdować się na podwyższeniu i być pochylony w ten sposób, aby tworzył kąt prosty osi spojrzenia skierowanego 30 w dół. Znajdować się w odległości ok. 50 cm od twarzy.
  4. Ułożenie dłoni i łokci w ten sposób, aby tworzy kąt prosty z osią ciała.


Takie są oficjalne zalecenia, które odnoszą się do tradycyjnych krzeseł. Nawet zachowanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia przez większość czasu będzie generowało znaczne obciążenia stawów. Nieco lepszym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa jest korzystanie ze skośnych siedzisk tzw. klękosiadów. Będą one w mniejszym stopniu obciążać kręgosłup. Niestety posiada też wady, ponieważ nasze stawy kolanowe będą cały czas dociśnięte do klęcznika co może powodować ból.



Jak widać nie ma idealnego krzesła, tak samo jak nie ma idealnej pozycji, w której możemy siedzieć. Nie tak jesteśmy stworzeni dlatego trzeba pamiętać o codziennej aktywności, aby zabezpieczyć stawy przed długotrwałym siedzeniem.

Bibliografia:
  1. Wolańska, O., and Wojciech Wolański. "Ergonomia pracy przy komputerze w aspekcie obciążeń kręgosłupa." Zeszyty naukowe katedry mechaniki stosowanej 27 (2005): 160-165.
  2. Schaevitz, Lester P. "Ergonomic multi-position work stand." U.S. Patent No. 5,295,728. 22 Mar. 1994.
tekst mgr Magdalena Kalitowska
zdjęcia Pixabay (Free-Photos)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Emocje jak sen.

Samoregulacja – z czym to się je?

Emocje rozwijają się razem z dziećmi.