Jaki związek ma bałagan i trudności ze wzrokiem?


Każda osoba inaczej podchodzi do tematu sprzątania. Jedni próbują utrzymać ciągły porządek w mieszkaniu, innym natomiast lekki bałagan nie przeszkadza. Do osób, których nieład bardzo uniemożliwia funkcjonowanie należą osoby słabowidzące.

Wyobraźmy sobie, że nie uporządkowaliśmy ubrań w szafie. Bałagan przeszkadza nam w znalezieniu potrzebnej rzeczy, ale w końcu udaje się nam ją odnaleźć. Pomyślmy natomiast przez co w takich sytuacjach przechodzą osoby, które posiadają problemy ze wzrokiem. Nie tylko wprowadza ich to w złość, ale również będą potrzebować przy tak błahej czynności pomocy.

Innym problemem, które napotykają jest nieład na podłodze. Osoby słabowidzące mają problemy z orientacją w przestrzeni. Przez nieprawidłowe widzenie nie są w stanie dojrzeć małych elementów, które znajdują się na posadzce. Skutkiem tego może być, że taka osoba zwyczajnie przewróci się o ten obiekt. Również za duża ilość przedmiotów wokół niej może rozpraszać lub po prostu spaść na ziemię. Jak już wspomniałam wcześniej szukanie potrzebnego elementu na podłodze nie jest tak łatwą rzeczą  jak dla osób prawidłowo widzących. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest odkładanie rzeczy na swoje miejsce. Przestawianie rzeczy jedynie wytworzy wysiłek związany z poszukiwaniem konkretnego obiektu.
Posiadanie dziecka oraz utrzymywanie porządku to trudne połączenie. Jednak należy mieć na uwadze, że nieład może przeszkadzać młodego człowieku w spokojnym i komfortowym życiu. Wspólne sprzątanie rozwija u dziecka orientację przestrzenną, koordynację wzrokowo- ruchową oraz pomoże dziecku w zapamiętywaniu, jaki przedmiot ma swoje miejsce.  

Przywracanie porządku nie musi być nudnym zajęcia. W celu zachęcenia dziecka do tego zadania, można zmotywować go poprzez nagrodę za wykonanie czynności lub zmienić w zabawę. Jedną z form są np. wyścigi. Włączcie stoper oraz sprawdźcie kto w tym czasie zbierze więcej zabawek lub kto trafi do kosza więcej przedmiotów. Im szybciej zaczniemy uczyć dziecko porządkowania tym łatwiej będzie zmienić jego nawyki.

Joanna Torbicka
Zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Emocje jak sen.

Samoregulacja – z czym to się je?

Emocje rozwijają się razem z dziećmi.